نگاه علمی در توسعه فضای سبز دانشگاه؛ در گفتگو با رئیس کمیته فضای سبز دانشگاه اردکان
تاریخ : یکشنبه 31 فروردین 1399 ساعت 12:16 | تعداد بازدید : 682
بهار امسال، طبیعت دانشگاه اردکان با نگرش های ارزنده ای که از سوی کمیته فضای سبز دانشگاه شاهد بودیم زیباتر و شاداب تر از همیشه چشم نوازی می کند و به برکت بارش های بهاری که در روزهای گذشته شاهد بودیم این سرسبزی و طراوت در نگین کویر دوچندان شده است. اعمال نظرات علمی در تقویت و بهبود فضای سبز دانشگاه و البته همت و تلاش تیم مدیریت عمومی  و نیروهای زحمت کش خدمات دانشگاه در اجرا، ما را بر آن داشت تا به سراغ رئیس کمیته فضای سبز دانشگاه برویم. دکتر حیدر مفتاحی زاده که با خود کوله باری از تجربه را در نقاط مختلف کشور در حوزه پژوهش های تخصصی گیاه و فضای سبز به همراه دارد و در گروه علوم باغبانی دانشگاه عضویت دارد این روزها در کنار سایر مشغله هایشان، مسئولیت کمیته فضای سبز دانشگاه اردکان را نیز عهده دار می باشد. این نوشتار ماحصل گفتگویمان با ایشان هست.
گفتگو: روابط عمومی و امور بین الملل
1-دانشگاه اردکان چه مأموریت و رسالتی در حوزه منابع طبیعی و فضای سبز دارد؟
مطابق با سند راهبردی، دانشگاه اردکان، دانشگاهی است که مشکلات موجود در سطح منطقه را شناسایی و نسبت به ارایه راه حل آنها اقدام می نماید. در این راستا، یکی از مهمترین برنامه های دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی و پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی دانشگاه اردکان، ارایه الگویی از فضای سبز (کم آبخواه و با بهره وری بالا) متناسب با اقلیم مناطق کویری ایران می باشد. فلذا در این راستا بنده و همکاران در حوزه های مختلف فعالیت هایی را در دستور کار قرار دادیم. برای مثال  سرکار خانم دکتر دهستانی از دیگر همکارانم در زمینه کاربرد گیاهان زینتی متحمل به تنش های محیطی جهت استفاده در فضای سبز، طرح های ارزنده ای را انجام داده اند.  بنده نیز در خصوص استفاده از گیاهان دارویی و صنعتی در فضای سبز فعالیت دارم.
2- از پروژه هایی که دراین زمینه در سایر نقاط کشور داشته اید برایمان بگوئید.
در این راستا طرح های عملیاتی زیادی برای صنایع مختلف انجام شده است. در سال 1395،طرح استفاده از گیاهان دارویی و صنعتی در سنگ آهن مرکزی ایران-بافق با موفقیت اجرا شد. در سال 98 طرح طراحی و توسعه گیاهان دارویی و صنعتی در فضای سبز کارخانجات شهرک صنعتی جهان آباد میبد با موفقیت به اتمام رسید و هم اکنون نیز طرح توسعه گیاهان دارویی و صنعتی در فضای سبز شهرک صنعتی اردکان در حال اجرا می باشد. البته در سطح ملی نیز پروژه هایی در سایر استانهای کشور نظیر قلعه گنج کرمان که به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی شناخته شده است؛ نیز توسط اینجانب و همکاران انجام شده است. 
3-امسال شاهد اعمال دیدگاه های علمی در کاشت و نگه داری فضای سبز در اراضی دانشگاه بوده ایم. در  خصوص این اقدامات توضیح دهید.
دانشگاه اردکان، اقدام به تأمین نهال، نشا و قلمه انواع گیاهان دارویی، زینتی و معطر متناسب با اقلیم کویری ایران نموده است که توانایی ارایه خدمات در این زمینه به افراد مختلف را دارد. تلاش شده است در سال 1398، توسعه فضای سبز دانشگاه با نگاه علمی و استفاده از تخصص اعضای هیأت علمی انجام گیرد. به طور مثال درختکاری و توسعه کاشت انواع گیاهان کم آبخواه در فضای سبز محوطه سراهای دانشجویی دانشگاه در هیمن راستا بوده است. استفاده از گیاهان دارویی و صنعتی در فضای سبز دانشگاه، برای اولین بار انجام می گیرد که این نوید دهنده اتفاقاتی نو در آینده نزدیک در دانشگاه می باشد.
با مدیریت ریاست محترم دانشگاه و معاونت امور اداری و مالی، کمیته فضای سبز متشکل از اعضای علمی متخصص و کارشناسان امور عمومی و اداری تشکیل گردید و طبق برنامه ریزی صورت گرفته، سالیانه سطح مشخصی از فضای سبز دانشگاه ایجاد و یا ساماندهی می شود.
قطعا حضور دانشکده کشاورزی ومنابع طبیعی و در کنار آن پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی، می تواند جایگاه دانشگاه اردکان را در این زمینه درسطح شهرستان و استان متمایز کند. خوشبختانه با عنایت ویژه ریاست محترم دانشگاه ، دانشگاه اردکان در آینده نزدیک از دانشگاه های سرآمد در این حوزه خواهد بود.
4-چه اقداماتی به صورت تخصصی متناسب با اقلیم کویری اردکان انجام داده اید.
در سال گذشته طرح راه اندازی کلکسیون گیاهان دارویی مناطق کویری توسط اینجانب و همکاران به اتمام رسید. در این طرح، بیش از 40 گونه گیاه دارویی و صنعتی متناسب با اقلیم گرم و خشک ایران معرفی گردید. از جمله این گیاهان می توان به گیاه پنج انگشت، به لیمو، مریم گلی، کنگر فرنگی، چای ترش و غیره اشاره کرد.
5-اگر صحبت خاصی با دانشگاهیان دارید بفرمائید.
در پایان از همدلی و همکاری کلیه اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی تشکر می کنم. قطعا با مدیریت رییس محترم دانشگاه و معاونین، امکان استفاده از پتانسیل اعضای هیات علمی جهت حل مشکلات شهرستان و استان امکان پذیر خواهد بود.
 
آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035