نشست معاونان پژوهشی منطقه ۶ با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت عتف
تاریخ : پنج شنبه 23 آبان 1398 ساعت 12:01 | تعداد بازدید : 929
نشست معاونان پژوهشی منطقه ۶ کشور با حضور دکتر برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر نیسی، مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری در دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
در این نشست پس از ارائه گزارش عملکرد کلیه دانشگاه‌های منطقه ۶، معاونان پژوهشی هر یک از دانشگاه‌ها به بیان دیدگاه‌ها و نکته نظرات خود در زمینه پژوهش و فناوری پرداختند.
دکتر فتح‌زاده معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه ضمن تشکر از حضور دوباره دکتر برومند در این اجلاس با اشاره ابلاغ بودجه مرتبط با بند هـ تبصره ۴ قانون بودجه کشور لزوم توجه بیشتر وزارت عتف به تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های جوان را خواستار شد.
وی همچنین ضمن قدردانی از ورود وزارت عتف به مسئله فروش مقالات و نیز ژورنال‌ها و کنفرانس‌های نامعتبر، دیگر نکته مغفول مانده در این خصوص را جشنواره‌های جعلی برشمرد که با سوء استفاده از نام مفاخر علمی، ملی و مذهبی چند سالی است در حال برگزاری هستند و ضمن اخذ مبالغ کلان از دانشجویان و دانش‌آموختگان و احتمالاً اعلام همه‌ی این افراد به عنوان برگزیده، در حال جمع‌آوری دیتا بانکی گسترده از به روز‌ترین پایان‌نامه‌ها و رساله‌های کشور هستند که خود زمینه ساز مشکلات و سوءاستفاده‌های دیگری خواهد بود.
تسریع در ابلاغ دستورالعمل تشکیل کمیته‌های اخلاق در پژوهش که آیین‌نامه آن چندی پیش از سوی هیأت محترم دولت ارسال گردید نیز از دیگر نکاتی بود که معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه به آن اشاره کرد.
دکتر برومند در پاسخ به موارد مطرح شده اظهار داشت: با توجه به اینکه بودجه دانشگاه‌ها توسط سازمان مدیریت و مجلس شورای اسلامی تعیین و ابلاغ می‌گردد و بودجه وزارتخانه بیشتر نقش هدایتی و راهبری دارد عملاً دست مجموعه وزارت علوم در این خصوص (بند هـ تبصره ۴ قانون بودجه کشور) به نوعی بسته است و بودجه‌های ابلاغی بر اساس مجموعه‌ای از معیارها و شاخص‌ها و بر اساس مأموریت‌های دانشگاه‌های مختلف تنظیم گردیده است.
وی همچنین ضمن استقبال از ورود دانشگاه اردکان به مسئله جشنواره‌های جعلی خواستار مکاتبه و اعلام دقیق این جشنواره‌ها از سوی دانشگاه اردکان شد. وی در ادامه اظهار داشت: ما در زمینه کنفرانس‌های نامعتبر و فروش مقالات اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌ایم و در این خصوص نیز اقدام مؤثری انجام خواهیم داد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان اعلام داشت پیش‌نویس دستورالعمل کمیته‌های اخلاق در پژوهش آماده شده و در حال تصویب نهایی است و انشالله طی یکی دو هفته آینده ابلاغ خواهد شد.
شایان ذکر است در ابتدای این نشست، دکتر برومند با اشاره به گزارش عملکرد دانشگاه‌های منطقه ۶ اعلام داشت وضعیت علمی و پژوهشی منطقه ۶ در مقیاس ملی و بین‌المللی خوب و رضایت بخش بوده و این منطقه از این نظر رتبه قابل قبولی را داراست. وی مزیتی که دانشگاه‌‌های جوان دارند را چابک بودن و امکان تعریف فرایند‌های مناسب برشمرد و گفت: در مثلت ابزار، فرایند و تیم؛ مهمترین بخش فرایند می‌باشد که لازم‌ است این فرایند‌ها به درستی تعریف شوند.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها هرچه بزرگتر و مسن‌تر باشند، سخت‌تر تغییر می‌کنند از دانشگاه‌های کوچک و جوان به طور جدی خواست مزیت‌های منطقه‌ای را ببینند و به پارک‌ها و مراکز رشد بیش از پیش نزدیک شوند.

آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035