بنیادی‌ترین تحول در حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه
تاریخ : چهارشنبه 8 آبان 1398 ساعت 11:12 | تعداد بازدید : 673
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه، پس از دو سال تلاش و پیگیری بی‌وقفه شبکه ذخیره‌سازی اطلاعات و سرور مجازی دانشگاه نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه با اعلام این خبر افزود: با توجه به شعار این معاونت در سال ۹۷ که حکمرانی دانشگاه الکترونیک بود موضوع استفاده از شبکه ذخیره‌سازی اطلاعات ‪(SAN) و مجازی‌سازی سرورهای دانشگاه به عنوان راهبردی‌ترین برنامه حوزه فناوری اطلاعات در دستور کار این معاونت قرار گرفت. در این ارتباط با موافقت و حمایت ریاست وقت دانشگاه جناب آقای دکتر نصیری طوسی و با کمک کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات یکی از پیشرفته‌ترین و به روزترین شبکه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات و تجهیزات جانبی آن انتخاب و ثبت سفارش گردید. از آنجا که این تجهیزات در داخل کشور موجود نبود شرکت تأمین کننده اقدام به واردات آن نمود که متاسفانه به دلیل اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه بخشی از این تجهیزات با تاخیر وارد و ترخیص شد و موجب گردید تا این پروژه با تاخیر انجام شود. خوشبختانه سرکار خانم دکتر بهجتی اردکانی هم در خصوص اجرای این طرح و به سرانجام رساندن آن همواره تایید و تاکید داشتند و نهایتاً با تکمیل کلیه دستگاههای مورد نظر این شبکه با طی کردن موفقیت‌آمیز تست‌های نهایی به زیر بار رفت و بدین ترتیب علاوه بر ایجاد امن‌ترین وضعیت ممکن برای سامانه‌های دانشگاه، گشایش بسیار زیادی جهت خدمات حوزه ‪IT فراهم گردید.
دکتر فتح‌زاده افزود: خوشحالیم که شروع ماه ربیع‌الاول با خبر خوش تحقق آخرین بخش از برنامه‌های راهبردی این معاونت در سال ۱۳۹۷ عجین شد و بدین‌ترتیب زیرساختی فوق‌العاده قدرتمند و ماندگار برای امور فناوری اطلاعات دانشگاه فراهم گردید. وی در پایان اظهار داشت: لازم می‌دانم از دوراندیشی و درایت همه مسئولینی که در این راه زحمات زیادی متحمل شدند و از حقوق دانشگاه کوتاه نیامدند اعم از رؤسای سابق و فعلی دانشگاه، امور حقوقی، امور مالی و به ویژه کارشناسان محترم حوزه IT، آقایان مهندس یاسینی اردکانی و مهندس ملاحسینی اردکانی تشکر و قدردانی نمایم.
در همین ارتباط به سراغ آقای مهندس علی ملاحسینی اردکانی کارشناس مسئول سرور مجازی دانشگاه رفتیم تا جزئیات بیشتری را از ایشان جویا شویم. مشروح مصاحبه واحد روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه با ایشان را در ادامه بخوانید:
- سلام  لطفا SAN را معرفی کنید و توضیح کلی در مورد آن بیان نمایید.
* با سلام و عرض تبریک حلول ماه ریبع‌الاول جا دارد در شروع سخن تشکر کنم از کلیه مسئولان اسبق و فعلی دانشگاه که با درک شرایط و نیازهای یک دانشگاه در حال توسعه و همچنین توجه به اهمیت نقش داده‌ها دراین راه، اقدام به خرید این تجهیزات پیشرفته نموده و با پیگیری‌های مستمر با توجه به شرایط کشور و مشکلات پیش بینی نشده صبورانه و با جدیت تمام موانع را برطرف و تا حصول نتیجه دست از تلاش برنداشتند. انصافاً مهمترین تحولی که در حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه اتفاق افتاده است را می‌توان استقرار این شبکه ذخیره‌سازی اطلاعات برشمرد.
SANها (Storage Area Network) جزو بهترین راه حل‌های موجود جهت مدیریت داده‌ها می‌باشند. زمانی که داده‌های یک سازمان روز به روز افزایش می‌یابد دیگر روش‌های سنتی و محلی ذخیره‌سازی داده جوابگو نمی‌باشند و امکان استفاده از تکنولوژی‌های به روز را به شدت محدود می‌سازد. اما SAN‌ها با استفاده از پروتکل‌های جدید انتقال داده و استفاده از بستر فیبر نوری بسیاری از مشکلات ذخیره‌سازی را مرتفع یا کم رنگ ساخته‌اند.
- لطفا شفافتر ودقیقتر در خصوص مزایای SANها و دلایل استفاده از آن صحبت کنید.
* بهتر است سوال کنیم چرا از SANها استفاده نکنیم؟! کنترل بر روی کل داده‌ها در یک نقطه مشخص و تغییر یکباره و تاثیر در کل زیر ساخت دلایلی کافی برای فراموش نمودن سیستم‌های ذخیره‌سازی محلی است. شاید اولین دلیلی که به ذهن خطور می‌کند توسعه پذیری یا مقیاس پذیری فوق العاده SAN‌هاست. شما به راحتی می‌تواند به هر تعداد و ظرفیتی که نیاز دارید هارد به هاردهای ذخیره‌سازیتان اضافه کنید و این یعنی یک فضای بی‌نهایت (البته با کمی اغراق).
دلیل دیگر سرعت انتقال داده‌هاست. وقتی در ذخیره‌سازی محلی با تعداد کم هارد‌ها مجبور به استفاده از DAS بودیم ناگزیر به هزینه کردن سرعت جهت به دست آوردن فضای ذخیره‌سازی بودیم ولی SAN‌ها با ارتباطات FC می‌توانند تا ۱۶ گیگا بیت در ثانیه به ما سرعت انتقال فراهم نمایند.
استفاده هم زمان چند سرور از یک SAN با امنیت تضمین شده به تنهایی یک دلیل محکم برای این مهاجرت است. امروزه با بحث مجازی‌سازی رو به رو هستیم - که البته خوشبختانه ما با اضافه شدن این تجهیزات کلیه سرورهای دانشگاه را به سرورهای مجازی تبدیل کردیم- این یعنی از یک سرور و منابع آن به جای راه‌اندازی یک سرویس، چندین و چند سرویس راه‌اندازی نماییم و از منابع موجود بیشترین استفاده را نماییم در ضمن SAN‌ها به استفاده شدن بهینه از فضا نیز کمک می‌کند.
دیگر اینکه استفاده از دیسک‌های سخت روی سرورها علاوه بر افزایش گرما و مصرف برق، باعث هدر رفتن فضای ذخیره‌سازی خواهند شد. اما SANها با مهیا نمودن فضای کافی برای تعداد بیشتری هارد دیسک، باعث کاهش مصرف انرژی می‌شوند و بهره‌وری حداکثری از فضای ذخیره‌سازی را ممکن می‌سازند. پشتیبانی SANها از قابلیت Thin-Provisioning یا همان قابلیت سیستم‌های مجازی، این فرصت را در اختیار سرور‌ها قرار می‌‌دهد تا به صورت پویا فضا به آنها اختصاص یابد. به زبان ساده‌تر هر میزان فضایی که سرور به آن نیاز دارد را به آن اختصاص خواهند داد و این باعث افزایش چندین برابری بهره‌وری خواهد شد.
- بیشترین موضوعی که ما با این تحول لمس خواهیم کرد چه موردی است؟
* سرویس‌دهی مداوم. هیچ تکنولوژی‌ای همانند SANها دسترسی ۱۰۰% یا سرویس‌دهی مداوم را فراهم نمی‌کند. SANها برای اضافه نمودن دیسک سخت نیاز به راه‌اندازی مجدد (Reboot) ندارند یا حتی تنظیمهای RAID بدون ری‌استارت شدن انجام می‌پذیرد. قابلیت جریان داده بین SANها در پروسه )Backup/Recovery( و همچنین افزایش کارایی از دیگر مزایایSANها می‌‌باشد. در کنار این مزایا با مجازی‌سازی صورت گرفته و استفاده از قابلیت HA Availability) High) سرویس‌دهی مداوم ما به حداکثر خواهد رسید.
- در آینده منتظر چه خبرهایی از حوزه فناوری باشیم؟
* خوشبختانه با شرایط جدید بسیاری از محدودیت‌های قبلی مرتفع گردیده است که در نتیجه شاهد راه‌اندازی سرویس‌های جدید خواهیم بود. خدماتی نظیر VOIP، File Sharing، AD، WSUS، MDT و .... که سرویس‌دهی بهتر به عزیزان را فراهم خواهند کرد و به مرور معرفی و به بهره‌برداری خواهند رسید.
- و سخن آخر؟
* باتوجه به شرایط کنونی دانشگاه و پیشرفت تکنولوژی ما همچنان خواهان حمایت مسئولین دانشگاه از واحد فناوری اطلاعات دانشگاه هستیم تا با دل گرمی و قدومی محکم به انجام وظایف و خدمت‌رسانی به کلیه کارکنان و دانشجویان عزیز بپردازیم. در آخر از شما نیز تشکر می‌نمایم که امکان اطلاع‌رسانی مناسب را در این خصوص فراهم نمودید. شاد باشید.

آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035