افتتاح نخستین پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی استان در دانشگاه اردکان
تاریخ : پنج شنبه 4 مهر 1398 ساعت 13:05 | تعداد بازدید : 1145
پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی به عنوان نخستین پژوهشکده استان در این زمینه توسط دکتر عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه اردکان افتتاح گردید.
دکتر فتح‌زاده، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه با اعلام این خبر افزود به دنبال پیگیری‌های مجدانه ریاست محترم دانشگاه و موافقت هیأت امنای دانشگاه با ایجاد این پژوهشکده در دانشگاه اردکان و گام بلند دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه در جهت تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی و صنعتی، افتتاح این پژوهشکده در دستور کار دانشگاه قرار گرفت و روز چهارشنبه طی یک مراسم رسمی دفتر این پژوهشکده و آزمایشگاه تخصصی فرآوری گیاهان دارویی افتتاح گردید.
در ابتدای این مراسم که مسئولین دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز حضور داشتند سرکار خانم دکتر بهجتی اردکانی، ریاست محترم دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین گرامی ابراز امیدواری کرد که این پژوهشکده بتواند ضمن همکاری تنگاتنگ با دانشکده طب سنتی، علاوه بر انجام تحقیقات کاربردی و تقاضا محور، نسبت به ارتقاء دانش عمومی درباره گیاهان دارویی و سامان‌دهی به وضع آشفته‌ای که هم‌اکنون در صنعت گیاهان دارویی وجود دارد نیز اقدامات موثری انجام دهد.
پس از افتتاح این پژوهشکده، دکتر عصاره، در جمع اساتید دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه حاضر شد و ضمن آشنایی با اعضای محترم هیأت علمی این دانشکده، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص نقش و اهمیت و لزوم تغییر در ماموریت‌های صرفاً آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها پرداخت.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شعار دانشگاه اردکان مبنی بر مهارت افزایی و کارآفرینی را بسیار درخور تقدیر دانست و لازمه تحقق این شعار دانشگاه را نتیجه محوری به جای مقاله محوری و پرهیز از اتکاء صرف به مبانی تئوریک عنوان کرد. وی همچنین به تشریح آسیب‌شناسی حوزه آموزش‌های نظری در دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: در حال حاضر آموزش‌ها با واقعیت‌های مورد نیاز در جامعه فاصله زیادی دارد که برای حل این مسئله نیازمند بازنگری آئین‌نامه‌های بالادستی هستیم. دکتر محمد حسن عصاره همچنین با بیان اینکه تاکنون سفرهای زیادی به اردکان داشته‌ام و با حوزه کشاورزی و منابع طبیعی منطقه آشنایی کامل دارم افزود: پتانسیل عظیمی در زمینه گیاهان دارویی و صنعتی در شهرستان اردکان نهفته است و بایستی پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی دانشگاه اردکان با فعالیت و تلاش مستمر اساتید، دانشجویان و پژوهشگران در آینده به یک اکوسیستم کارآفرینی تبدیل شود.
دکتر حیدر مفتاحی‌زاده مسئول راه‌اندازی پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی دانشگاه اردکان نیز در گفتگو با واحد روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه اظهار داشت: اولین پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی استان به منظور هدفمند کردن تحقیقات و پروژه‌های دانشجویی، کاربردی کردن نتایج تحقیقات و حرکت به سمت قطب گیاهان دارویی و صنعتی راه‌اندازی گردیده است. بهره‌مندی از اعضای هیأت علمی مجرب، شرایط اقلیمی استان و شهرستان، بهره‌مندی از ذخایر عظیم و عرصه‌های زیر کشت گیاهان دارویی، وجود شرایط مناسب در منطقه جهت فرآوری گیاهان دارویی و استقرار دانشکده طب سنتی در اردکان از جمله زیرساخت‌های مناسب جهت راه‌اندازی پژوهشکده گیاهان دارویی و صنعتی در دانشگاه اردکان بوده‌ است.
آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035