تاریخ:1400/08/18
تعداد بازدید:614
برگزاری نشست علمی با موضوع اخلاق محیط زیستی در آموزه‌های دینی
در نشست علمی که با مشارکت کانون تفکر محیط زیست و امور فرهنگی دانشگاه اردکان و با حضور امام جمعه اردکان برگزار گردید؛ جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه اردکان در خصوص آموزه‌های دینی و اخلاقی در حوزه محیط زیست به بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه اردکان در این نشست که به صورت حضوری و مجازی برگزار گردید و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه نیز حضور داشتند؛ امام جمعه اردکان به منابع دینی در مورد حفاظت از منابع طبیعی اشاره کرد و با بیان دستورات اهل بیت (علیهم السلام)، منابع زیست محیطی را امانت الهی دانست که همه ما درباره آن بازخواست خواهیم شد. حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل شاکر اظهار داشت: تخریب محیط زیست و سرمایه‌های خداداد علاوه بر عوارض و تبعات خسارت بار در زندگی عمومی، از مصادیق مهم خیانت در بیت المال است.
امام جمعه اردکان همچنین با تقدیر از دانشگاه اردکان در تشکیل جلسات علمی، محیط زیست را از جمله حوزه‌هایی عنوان کرد که سلامتی همه افراد جامعه به آن وابستگی دارد. حجت الاسلام و المسلمین سید اسماعیل شاکر حفظ و نگه داری از عرصه‌های طبیعی و محیط زیست را وظیفه همه متولیان امر عنوان کرد و اظهار داشت: در همین دنیا نتیجه اعمالمان را می‌بینیم و بسیاری از گرفتاری‌ها از جمله وقوع سیل، خشکسالی، پدیده ریزگردها و آلودگی هوا نتیجه اعمال خود انسان در محیط پیرامون‌مان هست. امام جمعه اردکان با بیان اینکه اگر سلامتی نداشته باشیم رفاه هم نداریم افزود: در مشکلات زیست محیطی که ایجاد شده اگر به مرحله ای برسیم که درد را باور کنیم احساس مسئولیتمان هم بیشتر می‌شود و بایستی حساسیت‌ها و مطالبات مردمی هم در این حوزه فراگیر شود.
رئیس دانشگاه اردکان نیز در این نشست با بیان اینکه کانون‌های تفکر یکی از بهترین بسترها جهت اجرای رسالت‌های اجتماعی دانشگاه می‌باشد گفت: دانشگاه اردکان در بسیاری از حوزه‌ها نظیر روانشناسی، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، محیط زیست، اقتصاد، باغبانی و گیاهان دارویی با بهره مندی از اعضای هِأت علمی مجرب و زیرساخت‌های فراهم شده می‌تواند مشاوره‌های لازم را به جامعه مخاطب ارائه دهد. دکتر فاطمه بهجتی اردکانی همچنین حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست را وظیفه همگانی عنوان و اظهار امیدواری کرد: با هم افزایی بین دستگاه‌های متولی شاهد گسترش فرهنگ حفاظت و حراست از عرصه‌های ملی و طبیعی باشیم.
رئیس کانون تفکر محیط زیست دانشگاه اردکان هم با بیان اینکه مشکلات مربوط به محیط ‌زیست جهانی هست افزود: فرهنگ سازی و آموزش در دوران کودکی اهمیت زیادی در ایجاد نگرش‌های محیط زیستی دارد و آموزش محیط زیست در این دوران راهی برای پرورش نگرش‌های محیط ‌زیستی در انسان است. نگرش‌های محیط زیستی که در دوران کودکی شکل می‌گیرد مادام‌ العمر و تغییرناپذیر هستند.
دکتر اکرم بمانی خرانق افزود: آموزش محیط ‌زیست می‌تواند به ‌منظور ایجاد فرهنگ عمیق و تربیت افرادی با حس مسئولیت نسبت به حفظ محیط‌ زیست و با نگرش و تعهد لازم برای فعالیت‌های مختلف در جهت ایجاد محیط ‌زیستی سالم و پاک و تعهد به نگهداری از محیط برای نسل‌های آینده بسیار موثر باشد و هر کدام از این افراد می‌توانند در آینده با حس مسئولیت بیشتر در حوزه‌های مختلف کاری که فعال خواهند شد در جهت حفاظت از طبیعت و احترام به محیط ‌زیست نقش فعال تری داشته باشند.
رئیس کانون تفکر محیط زیست دانشگاه اردکان ادامه داد: در کشور ایران با توجه به آموزه‌های دینی در ادیان مختلف به ویژه دین مبین اسلام و همچنین سابقه فرهنگی کهن بایستی به مساله آموزش محیط زیست در سنین پایین توجه بیشتری شود و حفاظت از محیط زیست از کودکی آموزش داده شود تا به یک باور ذهنی تبدیل شود و از طریق همین باور تعهدی عمیق نسبت به حفظ محیط زیست ایجاد شود تا از زیستگاهی که در آن زندگی می‌کند به بهترین وجه ممکن پاسداری نماید. وی تأکید کرد: تحقق این امر نیازمند سیاست گذاری و ایجاد زیرساخت‌های لازم در بخش‌های مختلف و ارتباط و تعامل دستگاه‌های متولی با آموزش و پرورش جهت فرهنگ سازی و آموزش در زمینه حفاظت محیط زیست می‌باشد.
در این نشست 2 ساعته تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه اردکان به صورت حضوری و مجازی به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود به ویژه در حوزه محیط زیست منطقه اردکان و استان یزد پرداختند که امام جمعه اردکان نیز به سؤالات و ابهامات اساتید پاسخ گفت.
نمایش فیلم
تصاویر مرتبط

  • آموزه_0
  • آموزه_0
  • آموزه_0
  • آ_0

درباره دانشگاه
ساختار دانشگاه
دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها
سامانه‌ها
راه‌های ارتباطی با دانشگاه اردکان آدرس: اردکان - بلوار آیت‌الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان    کدپستی: 95491-89518
تلفن: 33900000-035 فکس: 32248384-035         پست الکترونیک: info@ardakan.ac.ir
© کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال برای دانشگاه اردکان محفوظ می‌باشد.
Powered by DorsaPortal