تاریخ:1400/02/04
تعداد بازدید:258
برگزاری پنجمین نشست اعضای کانون تفکر آب و محیط زیست دانشگاه اردکان
در پنجمین نشست کانون تفکر آب و محیط زیست دانشگاه اردکان که به صورت مجازی برگزار گردید مسائلی نظیر انتقال آب خلیج فارس به اردکان و پهنه جدید استقرار صنایع این شهرستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه اردکان در این نشست ابتدا دبیر کانون تفکر، ضمن ارائه موضوعات پیشنهادی از سوی اعضاء برای طرح در جلسات کانون، گزارشی از روند بررسی طرح پایش آلودگی هوای اردکان بیان نمود. دکتر ابوالفضل عزیزیان سپس در خصوص اولویت طرح موضوعات، مباحثی مطرح و اظهار داشت: از نظر اعضای کانون تفکر، مسائل مربوط به خط انتقال آب خلیج فارس به اردکان نظیر مصارف آن در صنعت و غیره و نیز پهنه جدید استقرار صنایع و نیز موضوعات زیست محیطی شهرستان نظیر پسماند و آلودگی هوا در اولویت قرار دارد.
سپس اعضاء کانون تفکر آب و محیط زیست دانشگاه به بحث و تبادل نظر در مورد پهنه جدید استقرار صنایع به عنوان یکی از موضوعات دستور کار اعلام شده پرداختند. دکتر مجید ملاولی موضوع مخاطرات احتمالی برای زیست بوم منطقه را بیان و پیشنهاد داد در پهنه جدید، صنایع به تدریج مستقر شود تا اثرات آن بر محیط قابل بررسی و کنترل باشد. وی همچنین پیشنهاد داد قبل از استقرار صنایع شبیه سازی دینامیکی انتقال آلاینده ها در هوا با مدل های CFD مناسب صورت صورت پذیرد و محل استقرار با کمترین تبعات انتخاب شود. در ادامه دکتر مریم مروتی نیز ضمن اشاره به محدوده منطقه حفاظت شده سیاه کوه و دره انجیر خواستار توجه به اثرات پهنه جدید بر زیست بوم این منطقه شد. دکتر مهدی حیات‌زاده از دیگراعضای کانون نیز ضمن تأکید بر اهمیت حفظ زیست بوم منطقه، وضعیت توپوگرافی آن را تشریح و بررسی دقیق تر موضوع را با نقشه‌های این ناحیه پیشنهاد داد. همچنین دکتر غلامرضا سیاحتی نیز اهمیت قطعه قطعه شدن منطقه و قطع مسیرهای دسترسی را مهم شمرد و در پایان هم دکتر احمد فتاحی پیشنهاد داد: از سایر اساتید متخصص دانشگاه در بررسی موضوع برای جلسات آتی استفاده شود.
در نهایت پس از جمع‌بندی مباحث توسط دبیر کانون مقرر شد بحث در مورد پهنه جدید استقرار صنایع در اردکان و نیز کمربند سبز اردکان-عقدا با دعوت از متخصصین و نیز نهادهای اجرایی مرتبط در جلسه آتی ادامه یابد.
نمایش فیلم
تصاویر مرتبط


  درباره دانشگاه
  ساختار دانشگاه
  دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها
  سامانه‌ها
  راه‌های ارتباطی با دانشگاه اردکان آدرس: اردکان - بلوار آیت‌الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان    کدپستی: 95491-89518
  تلفن: 33900000-035 فکس: 32248384-035         پست الکترونیک: info@ardakan.ac.ir
  © کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال برای دانشگاه اردکان محفوظ می‌باشد.
  Powered by DorsaPortal