گروه مهندسی صنایع
معرفی گروه
مهندسی صنایع حرفه‌ای است که می‌کوشد با تلفیق دانش مهندسی، ریاضیات، اقتصاد و مدیریت، کارایی سیستم‌های تولیدی و خدماتی را بهبود دهد. مهندسی صنایع به‌طور کلی اثربخشی، کارایی، تطبیق‌پذیری، پاسخ‌گویی، کیفیت و بهبود مستمر کالاها و خدمات و سودآوری را مدنظر قرار می‌دهد و مانند پلی، اهداف مدیریتی را به عملیات مختلف سازمان متصل می‏‌سازد. با توجه به ویژگی‌‏های خاص و دامنه گسترده مهارت‏‌ها و علوم این رشته، یک دانش‏‌آموخته مهندسی صنایع می‌‏تواند در انواع محیط‌‏های کار صنعتی و خدماتی مشغول به کار شود. در واقع مهندس صنایع در هر سازمانی که وارد شود به دنبال شناسایی مسائل و حل آنها خواهد بود. این دیدگاه‏‌ها و مهارت‏‌ها به تدریج و در طی درس‏‌ها و پروژه‏‌های مختلفی که دانشجو در طول چهار سال تحصیل خود در دانشگاه می‌‏گذراند، برای او به‌وجود می‏‌آید.
مهندسی صنایع در دنیا از سال‏‌های انقلاب صنعتی آغاز شد و بعداً به تدریج تکوین یافت. اولین دانشکده مهندسی صنایع در سال 1908 در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیای آمریکا تشکیل شد. در دهه 1930 به علت بروز بحران بزرگ اقتصادی و در سال‌‏های جنگ جهانی دوم توجه بیشتری به این رشته معطوف شد و دانشگاه‏‌های بیشتر شروع به پذیرش و تربیت دانشجو در این رشته کردند. 
در ایران اولین دانشکده مهندسی صنایع در سال 1347 در دانشگاه صنعتی شریف شروع به کار کرد و پس از آن به تدریج در دانشگاه‏‌های مختلف پایتخت و سایر شهرها این رشته راه‏‌اندازی شد. در سال‏‌های اخیر با توجه به نیاز بازار کار و عملکرد مناسب دانش آموختگان مهندسی صنایع، به سرعت در دانشگاه‏‌های مختلف راه‏‌اندازی است. در دانشگاه اردکان، گروه مهندسی صنایع از سال 1391 که اولین گروه دانشجویان ورودی را داشته تاکنون توانسته سالیانه به طور متوسط 30 دانش‏‌آموخته مهندسی صنایع را برای کشور تربیت کند که تقریباً نیمی از آنان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مشغول شده و تعداد زیادی نیز در صنایع و سازمان‏‌های مختلف مشغول به کار شده‌اند یا کسب و کارهای خود را راه اندازی نموده‏‌اند.
انجمن علمی دانشجویی مهندسی صنایع این دانشگاه از سال 1397 شروع به کار کرده و با برنامه‌‏ریزی بازدیدها، تورهای صنعتی، همایش‌‏ها و آموزش‏‌های کوتاه‏‌مدت و بلندمدت سعی در تکمیل و توسعه مهارت‌‏های دانشجویان و آماده نمودن آنها برای حضور موفق در بازار کار دارد. 
یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه اردکان برای دانشجویان رشته مهندسی صنایع، صنعتی بودن شهر و امکان دسترسی ساده به صنایع مختلف محدوده اردکان و شهرهای میبد و یزد است.
                                       
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1399/05/03
تعداد بازدید:
3770
درباره دانشگاه
ساختار دانشگاه
دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها
سامانه‌ها
راه‌های ارتباطی با دانشگاه اردکان آدرس: اردکان - بلوار آیت‌الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان    کدپستی: 95491-89518
تلفن: 33900000-035 فکس: 32248384-035         پست الکترونیک: info@ardakan.ac.ir
© کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال برای دانشگاه اردکان محفوظ می‌باشد.
Powered by DorsaPortal