تاریخ: 02 Feb 2023
تعداد بازدید: 412

رئیس گروه نظارت و ارزیابی وزارت علوم در دانشگاه اردکان: ارتقای کیفیت آموزش عالی با تمرکز بر تمایزها محقق می‌شود

دکتر «روح الله رازینی» در جلسه شورای دانشگاه اردکان بیان نمود: ارتقاء کیفیت آموزش عالی و رقابت علمی با تمرکز بر تمایزها به دست می‌آید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه اردکان، دکتر رازینی رئیس گروه نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در قالب سفر کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه اردکان سفر کرده بود اظهار داشت: هریک از دانشگاه‌ها دارای نقاط قوت و خاصی هستند و با تمرکز بر همین نقاط متمایز هست که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را در یک بستر رقابت سازنده در پیشبرد امور یاری می‌رساند. دکتر رازینی با بیان اینکه باید در نظام کنونی سطح بندی دانشگاه‌ها بازنگری صورت بگیرد افزود: سطح‌بندی دانشگاه‌ها بایستی با گونه‌شناسی، طبقه‌بندی و معیارهای متناسب با آن طبقه، سنجیده شود. وی نهضت کیفیت را برای دانشگاه‌ها یک ضرورت دانست و بر توسعه کیفی در دانشگاه‌ها و توجه به موضوع تضمین کیفیت تأکید کرد. وی با اشاره به پیشرفت‌های آموزش عالی کشور در دوران پرافتخار انقلاب اسلامی گفت: حوزه علم و فناوری یک راهبرد برای جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. رئیس گروه نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین سفرهای کیفیت وزارت علوم را سفرهای تعالی و با نگاه به آینده وزارت علوم توصیف کرد و افزود: این سفر در جهت اشتراک گذاشتن گفتمان دانشگاهی بین دانشگاه‌ها انجام می‌شود و مسائل مبتلا به آموزش عالی به وزارتخانه منتقل می‌گردد.
در این جلسه، دکتر احمد فتاحی رئیس دانشگاه اردکان ضمن خیرمقدم به هیأت نظارت، در خصوص دستاوردهای بازدید معاونت آموزشی وزات علوم و طرح ساماندهی و تحول در استان یزد، نکاتی را مطرح و از تثبیت ماموریت دانشگاه اردکان در توسعه دانشکده دامپزشکی در استان یزد یاد نمود. وی ایجاد مرکز تحقیقاتی صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با فرآورده‌های کنجدی و فعالیت مربوط به آن در شاخه بین‌الملل را یکی دیگر از دستاوردهای این سفر دانست.
گفتنی است، در ابتدای این جلسه، دکتر بهزاد کفاش معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه اردکان هم ضمن بیان برخی دستاوردهای سال‌های اخیر این دانشگاه، از فعالیت دانشگاه اردکان جهت ارائه رشته‌های متنوع با توجه به ظرفیت‌های شهرستان در ابعاد مختلف و نیاز منطقه در حوزه مرتبط با رسالت دانشگاه نکاتی را مطرح و از اهتمام دانشگاه در به روز نمودن آیین‌نامه مختلف، بویژه شیوه‌نامه انتخاب سرآمدان آموزش یاد کرد. وی دستیابی به اهداف منطبق بر مأموریت دانشگاه اردکان در ابعاد منطقه و استان، کسب جایگاه بالاتر در نظام‌های رتبه‌بندی و رفع نیازهای جامعه و صنعت را از دیگر برنامه‌های حوزه متبوع خود بیان نمود. در پایان این جلسه که بیش از ۴ ساعت به طول انجامید، اعضای هیأت علمی حاضر در نشست به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و مشغله‌های خود پرداخته و هیأت نظارت نیز نظرات خود را درخصوص بسیاری از آن دغدغه‌ها، مطرح نمودند.
لازم به ذکر است رئیس گروه نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه هیأت همراه، در بدو ورود به دانشگاه اردکان در محل یادمان شهید گمنام دانشگاه حاضر و به مقام شهید ادای احترام نمودند.