تاریخ: 13 Jul 2023
تعداد بازدید: 4153

تفاهم‌نامه دانشگاه اردکان و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان یزد؛ مرکز TMC در دانشگاه اردکان افتتاح شد.

ه گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه اردکان، در این جلسه که با حضور رئیس دانشگاه اردکان، رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای استان یزد و مدیران دو مجموعه در محل جلسات ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه اردکان برگزار گردید، در ابتدا گزارشی از وضعیت مراکز آموزشی فعال سازمان فنی و حرفه‌ای در سطح استان و زمینه‌های فعالیت آنها توسط مسئول آموزش سازمان ارائه گردید.
در ادامه دکتر فتاحی رئیس دانشگاه اردکان با توجه به اهداف ترسیم شده برای مراکز TMC از فراهم شدن فرصت راه‌اندازی این مرکز در دانشگاه اردکان ابزاز خرسندی نمود. در ادامه وی پیرامون زمینه های بهرمندی دانشجویان از مزایای دوره های قابل اجرا توسط مرکز نکاتی را اشاره نمود.
همچنین آقای مهندس حق‌جو رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با توجه به ضرورت ارتقاء انگیزه در دانشجویان برای ورود به عرصه بازار کار و توانمندسازی آنان در ایام ارزشمند دانشجویی، وجود طرح‌های متعدد سازمان فنی و حرفه‌ای از جمله TMC را موثر در این حوزه معرفی نمودند و ابراز امیدواری کردند افتتاح مرکز با توجه به پتانسیل دو مجموعه جایگاه موثری در ارتقاء سطح مهارت فارغ التحصیلان دانشگاهی متناسب با بازار کار داشته باشد.
در ادامه این جلسه تفاهم‌نامه همکاری دو مجموعه در راستای اجرای طرح ملی توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال و راه‌اندازی مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی (TMC) در قالب مهارت‌آموزی دانشجویان برای ورود به بازار کار و پر شدن اوقات فراغت دانشجویان امضاء گردید. در پایان نیزشروع بکار مرکز TMC دانشگاه اردکان طی بازدید رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای استان از امکانات دانشگاه، افتتاح گردید.
لازم به ذکر است مراکز TMC باهدف توانمندسازی مهارتی دانشجویان و کمک به اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی بر مبنای اصول نیازسنجی مهارتی، ارائه خدمات مشاوره شغلی و آموزشی و ارائه خدمات مهارت‌آموزی موردنیاز بازار کار به دانشجویان با تکیه با ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایجاد می‌گردند. همچنین شرایط فضای کسب و کار پویا و نیاز به سرمایه های انسانی خلاق و ماهر و مسائل و چالش‌های پیش روی جامعه در زمینه اشتغال بویژه اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، لزوم توسعه مهارتهای شغلی و کارآفرینی را به ضرورت غیرقابل انکار بدل نموده است. در سال‌های اخیر نرخ رشد دانش آموختگان دانشگاهی افزایش چشمگیری داشته و عدم وجود مهارت کافی برای فعالیت در حرفه‌های مختلف و کارآفرینی مهمترین چالش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌باشد. با توجه به آنکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور متولی ارائه آموزش‌های مهارتی است و با توجه به ضرورت آموزش مهارت‌های مختلف مورد نیاز بازار کار به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، دانشگاه اردکان به عنوان دومین دانشگاه جامع استان یزد و فعال در حوزه‌های فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم انسانی و اجتماعی و دامپزشکی با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای استان یزد اقدام به راه اندازی مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی (TMC) نموده تا گامی موثر در زمینه ارتقاء مهارت دانشجویان در حوزه های مختلف بردارد.
لازم به ذکر است لیست دوره ها و شرایط برگزاری دوره‌ها متعاقباً از طریق پورتال دانشگاه به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.