تاریخ: 23 Dec 2021
تعداد بازدید: 16573

رونمایی از دستگاه ذخیره‌ساز آفلاین Tape

در مراسمی با حضور اعضای هیأت رئیسه و جمعی از مدیران دانشگاه؛ از دستگاه ذخیره‌ساز آفلاین Tape رونمایی و گروه امور فناوری اطلاعات و خدمات رایانه‌ای به این دستگاه مجهز شد.
 
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، دکتر بهزاد کفاش معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه در این مراسم اعلام کرد: با توجه به اهمیت حفاظت از داده‌ها و اطلاعات در سازمان‌ها و نگهداری طولانی مدت آن‌ها، موضوع تجهیز گروه امور فناوری اطلاعات و خدمات‌رایانه‌ای به دستگاه ذخیره‌ساز آفلاین Tape، در دستور کار شورای امنیت راهبردی دانشگاه قرار گرفت و به تصویب رسید. دکتر کفاش ضمن تشکر از تلاش‌های صورت گرفته در دوره مسئولیت دکتر علی فتح‌زاده، اظهار امیدواری کرد که با تجهیز دانشگاه به دستگاه ذخیره‌ساز Tape و تهیه نسخه‌های پشتیبان از داده‌ها و اطلاعات به صورت آفلاین، ضریب امنیت و حفاظت از داده‌ها و اطلاعات در دانشگاه افزایش یابد.
در این مراسم، همچنین مهندس علی ملاحسینی اردکانی کارشناس گروه امور فناوری اطلاعات و خدمات رایانه‌ای دانشگاه با بیان توضیحاتی در خصوص عملکرد دستگاه Tape اظهار داشت: اهمیت Tape را می‌توان در بررسی امنیت و در دسترس بودن اطلاعات یافت. پایداری و در دسترس‌پذیری اطلاعات همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌های سازمان‌ها به شمار می‌رود. با توجه به حملات سایبری و باج‌افزاری در سال‌های اخیر و تاکید سازمان‌های نظارتی و بالادستی مبنی بر ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات سازمان‌ها به روش آفلاین یا غیر برخط، طرح پشتیبان‌گیری از داده‌ها در گروه امور فناوری اطلاعات و خدمات رایانه‌ای دانشگاه آماده شد که با مساعدت به عمل آمده توسط مسئولین دانشگاه جدیدترین تجهیزات در این راستا تهیه، نصب و راه‌اندازی گردید.
وی افزود: از مزایای استفاده Tape می‌توان به مواردی نظیر کاهش ۱۰ تا ۱۰۰ برابری هزینه ذخیره‌سازی داده‌ها در دانشگاه نسبت به هاردهای ۲.۵ اینچی یا SSD، افزایش قابلیت اطمینان به داده‌های ذخیره شده به علت غیر برخط بودن و طول عمر بسیار بالاتر Tapeها اشاره کرد.
در پایان مراسم، در خصوص برنامه‌ زمانی گروه امور فناوری اطلاعات و خدمات رایانه‌ای دانشگاه در خصوص تهیه نسخه‌ پشتیبان از داده‌ها و ذخیره بر روی دستگاه Tape بحث و تبادل نظر شد.