بازدید جمعی از اساتید دانشگاه اردکان از مجتمع فولاد مبارکه اصفهان
تاریخ : دوشنبه 16 شهریور 1394 ساعت 08:13 | تعداد بازدید : 1958
به منظور آشنایی با مراكز تاثير گذار و مهم اقتصادي كشور گروهی از اعضای هیأت علمی دانشگاه اردکان به سرپرستی دکتر فضلی مدیر گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت این دانشگاه، از مجتمع فولاد مبارکه اصفهان بازدید کردند. اساتید در این بازدید ضمن آشنایی با تاریخچه شرکت فولاد مبارکه اصفهان از نزدیک با مراحل مختلف فرایند تولید آشنا شدند. همچنین مسئولان مربوطه توضیحات جامعی پیرامون محصولات مختلف و صادرات آنها به اساتید ارائه کردند.
این بازدید که با هدف افزايش اطلاعات تخصصي و ترغيب اساتيد جهت تعريف پروژه هاي كاربردي برگزار گردید با خیر مقدم گویی مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه آغاز  و با بازدید از بخش های مختلف مجتمع از قبیل کوره القایی، بخش قراضه ها ، واحد نورد سرد و گرم و بخش رنگ زنی ورق گالوانیزه  با همراهی استاد راهنما ادامه یافت.
در بخش فولادسازی، اساتید از نزدیک با نحوه تبدیل فولاد آشنا شدند؛ کوره القایی با سه الکترود گرافیتی و با جریان برق، قراضه و چدن را ذوب کرده و با گاز های منوکسید کربن و هیدروژن احیا کرده و در نهایت به فولاد تبدیل می شود. سپس از بخش قالب گیری فولاد و تشکیل تختال ها بازدید شد.
در ادامه از قسمت مهندسی نورد بازدید انجام گرفت. در این بخش ابتدا تختال ها را وارد کوره نورد گرم کرده و بعد در مرحله پوسته گیری از محلی با فشار  100 اتمسفر آب عبور کرده و بعد وارد مرحله نورد می شود که 2 قفسه رفت و برگشتی نورد دارد و در هر قفسه تختال سه بار کاهش ضخامت می یابد. سپس وارد 7 قفسه نورد متوالی می شود. سپس با پاشش آب خنک می شود و به کلاف تبدیل می گردد و در نهایت بسته بندی می شود. بخش رنگ زنی ورق گالوانیزه آخرین بخشی بود که مورد بازدید اساتید قرار گرفت.


آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035