گفتگو با صاحب رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی تربیتی
تاریخ : شنبه 20 تیر 1394 ساعت 11:59 | تعداد بازدید : 4931
دانشگاه اردکان اگر چه در بین مراکز آموزش عالی کشور به عنوان یک مجموعه آموزشی نوپا شناخته می شود اما توانسته با سرلوحه قرار دادن شعار«تعهد، انضباط و سخت کوشی» به سرعت در مسبر رشد و تعالی قرار گیرد  و راه خود را در دست یابی به موفقیت و پیشرفت به خوبی بشناسد.خردادماه امسال خبری غرور برانگیز در دانشگاه اردکان منشر شد که حاکی از به ثمر نشستن زحمات سالهای اخیر به ویژه از سوی کادر علمی این دانشگاه بود.« کسب رتبه اول در کنکور کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی تربیتی توسط دانشجوی دانشگاه اردکان»؛این عنوان خبری بود که به سرعت بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت و بر افتخارات دانشگاه اردکان افزود:
«خانم سیده زهرا موسوی» دانشجوی رشته روانشناسی عمومی دانشگاه اردکان موفق شده بود تا در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در رشته روانشناسی تربیتی رتبه اول راکسب کند.
این پیروزی بهانه ای شد تا یک مصاحبه اختصاصی را با این دانشجو انجام دهیم:
لطفاً خودتان را معرفی بفرمائید.
به نام خدا.سیده زهرا موسوی قهفرخی دانشجوی ورودی 89  رشته روان شناسی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه اردکان هستم و متولد1371 شهر فرخ شهر از استان چهارمحال و بختیاری.
از اینکه صاحب رتبه برتر آزمون کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی تربیتی شده اید چه احساسی دارید؟
اول کلام سرتعطیم فرو می آورم در مقابل لطف خداوند و بعد از آن خانواده و اساتیدی که سهمشان در موفقیت من اگر بیشتر نبود، کمتر از من هم نبوده و نیست.عمل شایسته سپاسگزاری یک رسم خوب با یک عادت پسندیده و یک کلیشه مکرر نیک بعد از هر موفقیتی است ولی گاهی مثل الان نقش دیگری داره و اون بازگوی حقایقی است که نگفتن آن، شاید کم لطفی به بزرگوارانی باشد که نه تنها از علم خود،بلکه از تجربیات، سیر فکری و حمایت خودشون به دانشجویانی چون بنده افاضه نمودند.
موفقیت خود را تا چه میزان مدیون دانشگاه اردکان می دانید؟
دانشگاه اردکان و مخصوصاً دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی شاید در مقایسه با دانشگاه های بزرگ با برخی از محدودیت هایی مواجه باشد، ولی گاهی برخی از این محدودیت انگیزه پیشرفت و کمال را به وجود می آورد تا طبع خود را با رسیدن به مدارج  دانشگاهی سیراب کنی و در عوض فضای مناسبی را برای کسب علم و دانش به روی دانشجو می گشاید.
ما در دانشکده علوم تربیتی به دلگرمی های اساتید و دانشجویان دلگرم بودیم و تمامی دانشجویان با مسئولین و اساتید حمایت فکری و هم دلی داشتند. این شاید به سبب وجود رشته روان شناسی بود که اسطوره هم دلی و درک متقابل افراد هست ولی مسبب این شرایط هرچه بوده موقعیتی فراهم شده بود که اکثر دانشجویان که غیر بومی هم بودند زیر سایه پرمهر و دلسوز اساتیدشان، این سفر چهارساله کارشناسی را به بهترین نحو به مقصد برسانند.شاید در این راه نقایصی هم مشاهده می شد اما تمامی این ها با نتایج درخشان دانشجویان ورودی89 به فراموشی سپرده شد.
شیوه مطالعه شما برای  کنکور کارشناسی ارشد چگونه بود؟
برای ادامه تحصیل مخصوصا مقطع کارشناسی، گام اول خودشناسی و خودآگاهی است و بعد از آن شناخت سبک یادگیری و سیری فکری خودمان.اگر سبک یادگیری خود را بشناسیم و مطابق با آن عمل کنیم قطعا نه اتلاف انرژی و نه اتلاف وقت خواهیم داشت.گام بعدی سازماندهی مطالب است.شاید یکی از اصلی ترین علل فراموشی، یادگیری خیلی سطحی، عدم سازماندهی مطالب و مرتب نبودن آن ها در ذهن باشد. پس ابتدا بایستی کلیات دروس را به صورت خلاصه یادگیری خیلی سطحی و هرکدام را با جزئیات شاخ و برگ داد. مثلا یک کتاب را به صورت خلاصه و کلی خوانده و بعد از آنکه مطلب جاگرفت یک کتاب کلی با جزئیات در همان رابطه خوانده شود. برای هر درس یک کتاب را ده بار خواندن جایز نیست، یادگیری چارچوب هر درس، کلید آسان یادگرفتن مطالب پیچیده آن درس است. البته روشی که من برای یادگیری در کلاس به کار بردم، توجه به سیرفکری استاد بود. اینکه به چه روشی فکر می کند و با چه روشی مطالب را منتقل می کند خود در موفقیت من نقش به سزایی داشت.اگر به اصول هر درسی دست پیدا کنیم به 50% اصول دروس مشترک دیگر هم دست یافته ایم.
اگر بخواهیم تعداد کتابها، صفحات، ساعات، روزها و ماه های مطالعه را بگویم شاید کمیت یادگیری را بر کیفیت آن ترجیح داده باشم در صورتی که شرط موفقیت من کیفی خواندن و یادگیری عمقی بود. شاید در یک روز یا روزها انرژی روانی لازم، انرژی جسمانی و روحیه مناسب برای مطالعه وجود نداشته باشد یادگیری باید تحت بهترین ساعات یادگیری هر شخص با در نظرگرفتن شرایط حاشیه ای صورت بگیرد که این شرایط در افراد مختلف، متفاوت است و بسته به همان خودشناسی و خودآگاهی که توضیح داده شد، می توان آن را مدیریت کرد.
فکر می کردی صاحب رتبه اول شوید؟
نه، اصلا اما فکر می کردم از لحاظ عمق یادگیری مطالب جزء نفرات برتر باشم ولی نه اول.
اولین شخصی که به شما این خبر خوش را داد چه کسی بود؟
اولین نفر خودم بودم.وقتی کارنامه را دیدم دنبال رتبه ام در دو رشته می گشتم. چون هر دو تک رقمی بودند احساس کردم که اینها رتبه نیستند و ضریب درس یا چیز دیگری باشند ولی بعد از کمی دقت در عین ناباوری متوجه شدم که این اعداد تک رقمی رتبه من هستند.
دوست دارید در آینده علمی خود چه مسیری را ادامه دهید؟
دوست دارم جوری مدیریت کنم که هم بتوانم در درس موفق باشم همه در جامعه و هم در خانواده و این سه موفقیت را با هم حفظ کنم که فکر می کنم این سه محور در کنار هم شاید تقدیری را رقم بزند که از قبل طراحی نشده است.

آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035