حضور دکتر برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، در نشست معاونین پژوهشی دانشگاه‌های منطقه ۶ کشور
تاریخ : شنبه 3 آذر 1397 ساعت 10:30 | تعداد بازدید : 320
نشست هم‌اندیشی معاونین پژوهشی دانشگاه‌های منطقه ۶ کشور با حضور دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیران کل این حوزه به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر علی فتح‌زاده معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه ضمن اعلام این خبر مهمترین موضوعات مطرح شده در این نشست را بحث و تبادل نظر در خصوص استفاده از ظرفیت‌های موجود در بند "ط" تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کشور، بررسی مشکلات مربوط به تامین مواد و وسایل مورد نیاز آزمایشگاه‌ها، مشکلات ارزی مربوط به فرصت‌های مطالعاتی و چگونگی برگزاری هفته پژوهش و فناوری در استان‌ها عنوان نمود.
دکتر فتح‌زاده همچنین گفت: در این جلسه عنوان شد از زمان روی کار آمدن سامانه ساتع و در نتیجه شفافیتی که بالاجبار شرکت‌ها در این خصوص باید داشته باشند، مشخص گردید از مجموع ۲۹۴ شرکت دولتی مشمول این تبصره، ۱۱۳ شرکت رسما اعلام کرده‌اند که سودده نیستند و این در حالی است که تاکنون از مزایای شرکت‌های سودده و نیز بودجه پژوهشی بهره‌ می‌برده‌اند! ضمن اینکه باید یادآور شد که رقم مربوط به کل بودجه پیش‌بینی شده در سامانه ساتع (۴۶۷ میلیارد تومان) صرفا ۴۰ درصد کل پودجه پژوهشی است که این شرکت‌ها از دولت اخذ می‌کرده‌اند.
همچنین عنوان شد که از مجموع شرکت‌های سودده تاکنون ۴۳ شرکت نسبت به معرفی نماینده خود در سامانه ساتع اقدام و سهم بودجه پژوهشی خود را نیز واریز نموده‌اند که این رقم معادل ۴/۲ میلیارد تومان می‌باشد. از طرفی تاکنون، ۱۴۷ اولویت پژوهشی و ۸۳ پروپوزال در سامانه بارگذاری گردیده است که از این تعداد ۸ پروپوزال به تایید نهایی و عقد قرارداد رسیده است و مشارکت بیشتر دانشگاه‌ها در ارائه طرح‌هایی در قالب همکاری با صنایع ضروری است.
همچنین در این جلسه معاون پژوهش و فناوری وزیر با تأكيد بر لزوم ترغیب و توجه بيشتر اعضای هیأت علمی جهت شناسایی و حل چالش‌های حوزه‌های محتلف زیست محیطی و هر آنچه که به زندگی مردم متصل است، افزود: دانشگاه‌ها دارای اختیار و اقتدار لازم براي انجام کار پژوهشی در زمینه‌هایی که احساس می‌کنند باید ورود پیدا کنند، هستند و تصریح نمود هر دانشگاه باید تا پایان سال پرداختن به یک چالش زیست محیطی منطقه خود را در دستور کار خود قرار دهد و معاونین پژوهشی دانشگاه‌ها نیز گزارش عملکرد دانشگاه متبوع خود را در این خصوص به وزارت‌خانه ارسال نمایند.
جلسه پرسش و پاسخ و ارائه گزارش عملکرد پژوهشی دانشگاه‌‌ها پایان بخش این نشست ۴ ساعته بود.
 

آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035