گفتگو با خانم شهبازی از دانشجویان موفق دانشگاه اردکان
تاریخ : سه شنبه 15 مهر 1393 ساعت 11:32 | تعداد بازدید : 3714
یکی از افتخارات دانشگاه اردکان در سالهای اخیر را می توان در درخشش فارغ التحصیلان این دانشگاه در تحصیلات تکمیلی و طی نمودن مدارج دانشگاهی مشاهده نمود.تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اردکان که از سال 1374 در اردکان تأسیس شده جزء دانشجویان موفق در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بوده اند.از جمله این دانشجویان خانم شهبازی می باشد که اینک مشغول به تحصیل در رشته منابع طبیعی گرایش آبخیزداری در مقطع دکتری می باشد.خانم شهبازی در یکی از نخستین روز های آغاز سال تحصیلی جدید جهت تجدید خاطرات دوباره سری به محل تحصیل زد که حالا به دانشگاه اردکان ارتقاء پیدا کرده است.ما هم از فرصت استفاده نموده و باب یک مصاحبه را با ایشان گشودیم که در پی می آید:
لطفا خودتان را معرفی کنید؟ ورودی چه سالی در دانشکده منابع طبیعی اردکان هستید و در چه رشته ای پذیرش شدید؟ مدرک کارشناسی ارشد را در چه رشته ای، چه سالی و در کدام دانشگاه گرفتید؟چه سالی، چه رشته ای  و کدام دانشگاه در مقطع دکتری قبول شدید؟
معصومه شهبازی هستم اصالتا گیلانی و ساکن شهر رشت می‏باشم. تحصیلات دانشگاهی بنده در رشته مرتع و آبخیزداری، مقطع فوق دیپلم و در دانشگاه بیرجند آغاز شد و پس از چند سال وقفه با ورود به دانشکده منابع طبیعی اردکان ادامه یافت. در سال تحصیلی 1385 در مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته مرتع و آبخیزداری دانشگاه یزد واحد اردکان قبول شدم. بلافاصله پس از اتمام دوره کارشناسی، در کنکور ارشد رشته آبخیزداری سال 1387پذیرفته و وارد دانشگاه تهران شدم. امسال یعنی سال تحصیلی 1393 به عنوان دانشجوی دکتری آبخیزداری وارد دانشگاه یزد شدم. این موفقیت را صادقانه مدیون تحصیل خود در دانشکده اردکان می‏دانم. موفقیتی که از روزهای اول ورود به اردکان آغاز شده و ان شاءالله که ادامه یابد.
در دوران تحصیل در دانشکده منابع طبیعی چه احساسی داشتید و محیط دانشکده و اردکان در آن سالها را چگونه ارزیابی می کنید؟
به‏حمدالله ورود بنده به این دانشکده موجب برکات زیاد و آغاز دوباره ای برای من شد. ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه، آشنایی با شهری که یکتاپرستی، امنیت و آرامش از ویژگی‏های منحصر به فرد آن است، درک محضر اساتید گرانقدری که دانش، دلسوزی و همراهی آنان همواره موجب اطمینان خاطر و دلگرمی است، از نعمت‏های بزرگی بود که پس از سال‏ها خداوند در زمینه تحصیلی به بنده عنایت نمود. اردکان در آن سال‏ها دانشکده کوچکی با دو رشته کارشناسی ناپیوسته بود. به دلیل همجواری خوابگاه خواهران با دانشکده منابع طبیعی پس از ساعات اداری، دانشکده تقریباً در اختیار دانشجویان بود. دانشجویانی که تا شب از محیط دانشکده برای مطالعه به خصوص آمادگی برای کنکور ارشد استفاده می‏کردند. از موارد بسیار مهمی که به خاطر دارم حمایت‏های بی دریغ مسوؤل امور دانشجویی وقت جناب آقای مهندس شاکر بود که کوچکترین مشکل پیش آمده در خوابگاه و یا دانشکده را به ایشان منتقل نموده و ایشان بزرگوارانه و بسرعت در جهت رفع آن تمام تلاش خود را می‏نمودند. از این بابت بنده و تمامی دوستان هم‏دوره ای از ایشان متشکر و ممنونیم.
آیا اساتید دانشکده منابع طبیعی و فضای شهر اردکان در قبولی شما در تحصیلات تکمیلی و طی نمودن مدارج علمی مؤثر بوده است. در این خصوص توضیح دهید.
بله مطمئنا محیط بسیار علمی و مناسب دانشکده اردکان و آرامش و ایمانی که در شهر اردکان نهفته است موجب شده که دانشجویان دانشکده اردکان، به‏ویژه دانشجویان مرتع و آبخیزداری همواره موفقیت‏های چشمگیری در کنکور کارشناسی ارشد داشته باشند. بی شک دانش و توان علمی اساتید محترم، شیوه‏های مناسب تدریس و قدرت آنان در انتقال مفاهیم به دانشجویان در شکل گیری این محیط علمی مؤثر بوده و است اما به شخصه علاوه بر موارد ذکر شده، صبوری، دلسوزی، صمیمت، صرف وقت و تعامل این عزیزان با دانشجویان را از عوامل بسیار مهم می‏دانم که حداقل موجب پیشرفت من و دوستانم در این رشته شده است. همچنین باید از رفتار محترمانه، صادقانه و دلسوزانه کارکنان و مسولان محترم دانشکده یاد نمایم که صمیمت، آسایش و آرامش خاطری را برایمان فراهم می نمود و رنج دوری از خانواده و غربت را کاهش می‏داد. هرچند در اردکان و یزد احساس غربت معنا ندارد.
از سویی دیگر میزان قبولی فارغ التحصیلان دانشکده در کنکور ارشد یا دکتری تنها نشان دهنده محیط علمی دانشکده نیست بلکه برتری دانش و مهارت دانش‏آموختگان دانشکده در مقایسه با فارغ‏التحصیلان سایر دانشگاه‏ها چه در مقاطع تحصیلی بعدی و چه محیط کاری حکایت از زحمات و تلاش متولیان امر داشته و دارد؛ زحماتی که موجب شده است دانشکده اردکان در میان فارغ التحصیلان رشته مرتع و آبخیزداری نامی آشنا و مهم باشد. بنده خود در دوره ارشد با دوستانی آشنا شدم که علیرغم هوش سرشار، فاقد مهارت‏های اولیه یک دانش آموخته دانشگاهی بویژه در رشته مرتع و آبخیزداری بودند. این امر عدم توجه و دلسوزی مسوؤلان و اساتید برخی دانشگاه ها را بیان می‏کند. جای دارد در اینجا از زحمات تمامی اساتید محترم به ویژه جناب آقایان دکتر غفوری، دکتر فتاحی، دکتر صادقی‏نیا، دکتر فتح‏زاده و دکتر تازه کمال تشکر را داشته باشم اساتیدی که با سعه صدر دانش خود را در اختیار من و دوستانم قرار داده‏اند.
از کی مطلع شدید که دانشکده به دانشگاه اردکان ارتقاء پیدا کرده و هم اکنون چه احساسی از این ارتقاء دارید؟
از سال 1390 توسط استاد گرامی جناب آقای دکتر فتح زاده از ارتقاء دانشکده به مجتمع آموزش عالی و سپس به دانشگاه اردکان اطلاع یافتم.
در اولین فرصت پیش آمده پس از ورودم به دانشگاه یزد در اواخر شهریور امسال برای عرض ادب و تجدید خاطره از شهر و دانشکده ای که از بهترین روزهای زندگیم در آن رقم خورده به اردکان و دانشگاه آمدم. با توجه به زمان اندک از ارتقاء دانشکده کوچک ما به دانشگاه اردکان، انتظار این مقدار تغییر و حجم از کار را نداشتم. دانشکده به سرعت در حال تبدیل شدن به دانشگاهی است که قرار است رشته‏های مناسب و مورد نیاز را برای مشتاقان تحصیل فراهم آورد. تلاش‏هایی که در سال‏های قبل برای تجهیز و تکمیل و ارتقاء دانشکده صورت گرفت امروز به شکل و سرعت مناسبی با حضور استاد گرامی جناب آقای دکتر غفوری ادامه یافته و دارد. به نظر می‏رسد ریاست محترم دانشگاه اردکان و همکاران گرامی ایشان عزم خود را برای تبدیل دانشگاه اردکان به یک دانشگاه مطرح در منطقه جزم نموده‏اند. امیدوارم همانطور که در رشته مرتع و آبخیزداری، اردکان در میان فارغ‏التحصیلان این رشته در کشور به‏خوبی شناخته شده و دارای اعتبار است، در سایر رشته ها نیز دانشگاه اردکان به روشنی بدرخشد.
 از رشته تحصیلی تان بگوئید آیا فضای استان یزد متناسب با رشته تحصیلی شما می باشد.
جالب ترین تعریف در اهمیت یک حوزه آبخیز که تاکنون خوانده‏ام این است: «مهم نیست کجا زندگی می‏کنیم مهم این است که همگی در یک واحد هیدرولوژیکی – جغرافیایی به نام آبخیز زندگی می‏کنیم». همین تعریف ساده و زیبا اهمیت حوزه آبخیز و لزوم مدیریت بهینه و جامع را بیان می‏کند. به بیان ساده آبخیزداری سعی دارد تا با مدیریت جامع ضمن بهره‏برداری پایدار و بهینه، به حفاظت از منابع آب و خاک محل سکونت ما بپردازد. بنابراین آبخیزداری برای هر منطقه‏ای و هر اقلیمی مورد نیاز است. استان یزد نیز با توجه به شرایط اقلیمی، وجود فرسایش بادی، بیابانزایی و ... از مناطق مهم کشور بوده که همواره آبخیزداری و مدیریت بیابان در آن نقش ویژه‏ای داشته است. با توجه به خشکسالی‏های اخیر و وضعیت منابع آب، لزوم ورود آبخیزداری به بحث ، حفاظت و بهره‏برداری بهینه از منابع آب را در این استان دو چندان نموده است. موضوع بسیار مهم در بخش منابع آب، که در ایران چندان بدان توجه نشده بحث کیفیت آب است. متأسفانه رشته و گرایشی در این خصوص در کشور وجود ندارد و فقط بصورت پراکنده در تحقیقات زیست محیطی و یا فرسایش و رسوب و... بدان پرداخته می‏شود اما با توجه به اهمیت زیاد منابع آب در کشور و لزوم حفاظت از آن، پرداختن به آلاینده‏ها و کیفیت منابع آب از موارد مهمی است که جا دارد حتی عنوان یک رشته یا گرایش جدید بدان توجه شود.
پس از اخذ مدرک دکتری دوست دارید به چه کاری و در کجا مشغول به کار شوید؟
 به تدریس در محیط دانشگاهی بدلیل همراهی با قشر جوان و پویایی محیط آن بسیار علاقه مندم اما ورود به بخش اجرا به منظور کمک (هرچند کوچک) به توسعه و بهبود وضعیت آبخیز و آبخیزنشینان که خود جزئی از آن هستیم نیز برای من مهم است.
چه توصیه ای به دانشجویان مهندسی منابع طبیعی و آبخیزی داری دارید؟
توصیه ای که همواره به تمامی دوستان دانشجو خصوصا در مقطع لیسانس داشته ام این بوده که تنها به دریافت مدرک دانشگاهی اکتفا نکنند. برای موفقیت در رشته تحصیلی به خصوص در زمینه های کاری و بازار کار نیاز است که مهارت‏های لازم در رشته تخصصی خود را فرا گیرند. از مهارت در نرم افزارهای تخصصی گرفته تا گزارش نویسی و توانایی تحلیل شرایط محیطی یک حوضه آبخیز و ... .
دوران تحصیل و محیط دانشگاهی بهترین موقعیت برای فراگیری این مهارت‏هاست که می‏توانند با برنامه ریزی از این محیط به خوبی استفاده نمایند. از طرفی رشته‏ای مانند رشته منابع طبیعی وابسته به تجربه و دانشی است که در بازدیدهای میدانی کسب می‏شود. بنابراین امیدوارم دانشجویان هیچ یک از فعالیت‏های آزمایشگاهی و میدانی را به راحتی از دست ندهند. از دانش، امکانات، حوصله، همراهی و دلسوزی اساتید و مسولان محترم دانشگاه کمال استفاده را نموده تا انشالله با دستی پر راهی دیار خود شوند.
در انتها باید عنوان نمایم که دانشکده اردکان فقط برای بنده یک محیط آموزشی و یا شهرستان اردکان فقط برای من یک شهر دانشگاهی نبوده و نیست. پس از سال‏ها توانستم در آن باورها، توانایی ها و خویشتن خویش را بیازمایم و بیابم. اردکان آغاز دوباره برخاستن ایستادن و ادامه دادن بود. شهری که اولین تصویر جای گرفته در خاطرم، تعداد بی‏شمار موتورسیکلت‏ها و اتومبیل‏های رها شده در کنار مساجد به هنگام غروب آفتاب و شتاب مردمان مردی بود که با وجود دگرگونی بسیاری از ارزشهای جامعه، مشتاقانه راهی نماز که نه، نماز جماعت بودند. این تصویر زیبا آرامش خاطری برای من و خانواده بود. ورود به شهری با آبسردکن‏های برقی کنار خیابان، با آرامش و سادگی نهفته در آن، نشان از بزرگواری و بخشندگی مردمان آن می‏داد. مردمانی که باقیات صالحات را خوب می‏دانند و می‏شناسند.
 
 
 

آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035