به مناسبت 12 فروردین روز جمهوری اسلامی
تاریخ : شنبه 12 فروردین 1396 ساعت 10:40 | تعداد بازدید : 739
گفتگو با عباس خیرزاده از انقلابیون دوران پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در اردکان
در دوران پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی انقلابیون زیادی در جای جای میهنمان سختی مبارزات با رژیم مستبد پهلوی را به جان خریدند و با تمام توان به ندای بزرگ مرد رهبر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) گوش جان سپردند و با آبیاری نهال انقلاب، این موج خروشان را به سرانجام رساندند. آقای «عباس خیرزاده» از جمله انقلابیون اردکان می باشند که شاید کمتر به نسل های جوان معرفی شده اند. در جشن دانشگاهیان در ایام الله دهه فجر سال 95 بر آن بودیم تا از ایشان به عنوان سخنران مراسم استفاده کنیم اما به هر حال موفق به این کار نشدیم ولی حیفمان آمد تا از حرف هایشان بگذریم. به همین خاطر یک مصاحبه ای را با ایشان ترتیب دادیم  که به مناسبت 12 فروردین روز جمهوری اسلامی آن را منتشر می کنیم. آنچه در پی می آید خلاصه گفتگوی خواندنی ما با آقای عباس خیرزاده است:
گفتگو: روابط عمومی دانشگاه اردکان
  1. جنابعالی معرف حضور همشهریان اردکانی هستید ولی چون این مصاحبه برای دانشگاهیان گرفته می شود لطفا خودتان را بیشتر برایمان معرفی کنید.
 اینجانب عباس خیرزاده اردکان فرزند قیوم متولد 1334 اردکان و دبیر بازنشسته ادبیات هستم.
  1. فعالیت های انقلابی را در چه سالی شروع کردید؟ چند ساله بودید؟ و عمده فعالیت تان در کجا بود؟
در سال 1352 و حدود 18 ساله بودم و در دانشسرای مقدماتی با داشتن فعالیت های سیاسی در قالب تشکیل انجمن های دینی و بعدا با قبولی در دانشگاه و عضویت در انجمن اسلامی دانشجویان. عمده فعالیت اینجانب در قالب فعالیت های تبلیغی مثل پارچه نویسی بودکه اکثرا جملات دکتر علی شریعتی را روی مقوا و پارچه می نوشتم و همچنین در مدرسه ی علمیه اردکان بصورت مخفی فعالیت می کردم.
  1. با توجه به اینکه چهره ی فرهنگی هستید در طول سالهای معلمی خاطرات خود را به فرهنگیان و دانش آموزان نیز منتقل کرده اید؟
خاطرات دستگیری و زندان را هر کجا مناسب می دیدم برای معلمان و دانش آموزان تعریف می کردم.
  1. از هم دوره ای های تان در فعالیت های انقلاب برایمان بگوئید؟
 در فعالیت های قبل از انقلاب با دوستانی مثل عادل زاده، قاسم ناظمی و محمد و مهدی ناظمی و بعد از انقلاب با دوستانی مثل عباسعلی روستایی، سید ضیاء هاشمی، رضا جعفری، قاسم ناظمی، حسین قانعی، سید صادق حسینی پور، برادران عادل زاده و حنیف و خان زاده که در واحد تبلیغات سپاه بودند آشنا شدیم و به فعالیت پرداختیم و درزمان دانشجویی نیز با عضویت در انجمن اسلامی دانشجویان مسلمان در دانشگاه و با آقایان آیت اللهی، مازارچی، خدمتگزار و رفوگر فعالیت داشته ام.
  1. عمده فعالیت انقلابی شما در چه زمینه هایی بود؟
 در زمینه ی فعالیت های هنری و برگزاری مراسم شهدا و هیات های عزاداری و فیلمبرداری از مراسم بدرقه ی رزمندگان به جبهه و تشیع پیکر پاک شهدا و همچنین شعار نویسی روی دیوارهای شهر و مساجد با همکاری سپاه و جهاد سازندگی.
  1. آیا در فعالیت هایتان مشکلاتی هم برایتان پیش آمد اعم از دستگیری، تهدید، احضار به ساواک و غیره؟
 مشکلات برایم چندان اهمیتی نداشت ولی ناراحتی ام از این بود که در موقع دستگیری در دانشگاه اصفهان، امتحانات میان ترم را گذرانده بودم و نمره ی خوبی هم گرفته بودم ولی بعد از دستگیری  که  از 18 فروردین تا 28 خرداد طول کشید و در زندان ساواک بودم؛ به دنبال آزادی شدنم به آموزش دانشگاه مراجعه کردم و کارنامه ای را گرفتم که همه ی استادان با توجه به داشتن نمره ی میان ترم برای همه ی دروس به من نمره ی صفر داده بودند و مشروطی ارسال کرده بودند که بعد از انقلاب همه را در کارنامه ام حذف کردند؛ ولی چه فایده زمان از دست رفته را جبرانی برایش نیست.
  1. بهترین خاطره ای که از فعالیت های انقلابی تان دارید برایمان بگوئید.
 همه ی خاطرات چه تلخ و چه شیرین برایم ارزش یکسانی داشتند ولی این خاطره برایم شیرین است که شاید نقل آن برای شما خالی از لطف نباشد: قبل از انقلاب در اوج دستگیری ها و خفقان در مدرسه ی علمیه نوشته ای به من دادند که روی پارچه بنویسم و این جمله به نقل از دکتر شریعتی چنین بود (همانا زندگی عقیده و جهاد است) که من این جمله را روی پارچه ای در حدود دو متر نوشتم و زیر آن نیز کلمه "خیرزاده" را نوشته  و امضا کردم و بر روی حیات مدرسه ی علمیه ی اردکان نصب کردند که برایم افتخاربود.
  1. جنابعالی چهره ی هنری هم هستید؛ آیا تا کنون خاطراتتان را به نگارش در آورده اید یا فعالیت هایتان در حوزه ی هنری هم بروز و ظهوری داشته است؟
من چیزی از خاطرات انقلاب و زندگی سیاسی ام را در جایی ننوشته ام و این اولین نوشته ی من در زمینه ی انقلاب و خاطرات آن است .  جالب است بدانید تا چندین سال بعد از انقلاب تمام پارچه نوشته هائی که در تظاهرات اردکان به خیابان ها می آمد اکثرا دستخط من بود ولی حالا با توجه به زیاد شدن دوستان خوشنویس ، پارچه و آثار هنری از همه ی آنها دیده می شود.
  1. چه سخنی با دانشجویان به عنوان نسل جوان انقلاب اسلامی دارید؟
 از دوستان و براداران و خواهران دانشجو انتظار دارم که پیرو خط رهبری و امام راحل باشند و نسبت به هیچ امری تعصُّب نشان ندهند زیرا هرجا تعصّب باشد منطق از آنجا رخت بر می بندد؛ منطقی فکر کنید، منطقی عمل کنید و منطقی از امری دفاع کنید.
10. اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید.
 من از همه ی کسانی که در زمینه ی انقلاب و اسلام فعالیت می کنند متشکرم و توفیق روز افزونشان را از خداوند سبحان برایشان خواهانم.
 از اینکه وقتتان را در اختیارمان قرار دادید سپاسگزاریم.

آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035