در گفتگو با دانشجوی فعال قرآنی دانشگاه اردکان: آرامش و صبر و استقامت حاصل انس با قرآن
تاریخ : سه شنبه 30 آذر 1395 ساعت 10:42 | تعداد بازدید : 2397
با شروع سال تحصیلی 96-95 صوت دلنشین قرآن کریم توسط یکی از دانشجویان پذیرفته شده کارشناسی ارشد در نماز جماعت دانشگاه توجه خیلی ها را به خود جلب کرد. کم کم پای این صوت به مراسمی که در آمفی تئاتر دانشگاه برگزار می شد نیز باز شد. آقای«مرتضی امینی»دانشجوی اهل استان همدان خیلی زود توانست با فعالیت های قرآنی و اخلاق خوب و اسلامی اش باعث افتخاری برای دانشگاه اردکان باشد و به الگویی برای سایر دانشجویان تبدیل شود. از این رو بر آن شدیم تا با انجام مصاحبه با وی بیشتر آشنا شویم: 
گفتگو: روابط عمومی دانشگاه اردکان
1-لطفاً خودتان را معرفی نمائید.
مرتضی امینی هستم اهل ملایر روستای حسین آباد شاملو. پدرم کشاورز است. مقطع ابتدایی تا دبیرستان را در روستایی که در آن هم اکنون سکونت دارم گذراندم وبعد پیش دانشگاهی را در رشته علوم انسانی در دبیرستان نمونه ابن سینا در بخش جوکار گذراندم .اما با توجه به اینکه شغل اصلی مان کشاورزی هست و علاقه ای که به رشته کشاورزی داشتم تصمیم گرفتم که در کنکور دانشگاه آزاد اما با تغییر رشته از علوم انسانی به تجربی شرکت نمایم. مقطع کارشناسی را در مهندسی کشاورزی گرایش اقتصاد کشاورزی  دانشگاه آزاد کرمانشاه اخذ نمودم و هم اکنون در دانشگاه اردکان در رشته اقتصاد کشاورزی گرایش سیاست وتوسعه به صورت روزانه در حال تحصیل می باشم.
2-چطور شد که دانشگاه اردکان را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشدانتخاب نمودید؟
به دلیل اینکه دانشگاه اردکان ظرفیت داشت و با توجه به اطلاعاتی که در مورد شهرهای یزد و به ویژه اردکان  کسب کرده بودم و متوجه شدم مردم این شهر  بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند، نهایتاً دانشگاه این شهر را انتخاب نمودم.
3-برویم بر سر موضع قرآن. چطور شد که وارد فعالیت های قرآن شدید و در حال حاضر در چه حوزه هایی از قرآن فعالیت می کنید؟
با توجه به اینکه بنده در خانواده ای متدین و مذهبی رشد کردم واولین استاد قرآنم پدرم بودند ایشان هر روز صبح آیاتی از کلام الله مجید را در منزل تلاوت می کردند و به من و برادرانم نیز توصیه به خواندن قرآن می کردند. همیشه از بچگی همراه پدر در محافل قرآنی و مجالس مذهبی نیز شرکت می کردم و همین باعث جذب من به محافل و جلسات قرآنی شد و از دوره دبیرستان به صورت حرفه ای قرائت قرآن را شروع کردم. در حال حاضر هم در جلساتی که توسط پایگاه بسیج در منطقه ای که سکونت داریم برگزار می شود؛ برای اهالی کلاس تجوید و صوت و لحن برگزار می کنم.
4-از موفقیت ها و کسب مقام هایی که تا کنون در قرآن داشته اید برایمان بگوئید؟
1-کسب مقام اول در رشته قرائت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه   2- کسب مقام اول در رشته حفظ جزء سی  در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه 3- کسب مقام اول در رشته اذان در استان همدان 4- کسب مقام دوم در رشته ترتیل در مسابقات استانی وکشوری 1393  5- کسب مقام اول در رشته قرائت حوزه بسیج شهرستان ملایر وحفظ سوره مبارکه یاسین
5 -انس و الفت با قرآن چه تأثیراتی در زندگی شما داشته است؟
پیامبر اکرم(ص) می فرماید: هر نوجوان یا جوانی که با قران مأنوس بشود در حالی که مؤمن باشد قرآن با گوشت و خونش آمیخته می شود. البته قسمتی از این سوال را باید اطرافیان و دوستانم  پاسخ بدهند ولی خودم سعی کرده‌ام اعمال و رفتارم را با آیات قرآن تنظیم کنم و با توکل به خداوند متعال  طوری عمل کنم که مطابق با آیات قرآن کریم باشد. با توجه به آیه شریفه 97سوره مبارکه نحل که می فرماید: مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً(هر كس از مرد يا زن كار شايسته كند و مؤمن باشد قطعا او را با زندگى پاكيزه‏ اى حيات [حقيقى] بخشيم)؛ تلاش کرده‌ام آیات قرآن و همین طور سفارشات اهل بیت(علیهم السلام) را سرلوحه زندگی خود قرار دهم.گذشته از این‌ها هر وقت قرآن را تلاوت می‌کنم آرامش قلبی خاصی پیدا می کنم که باعث می‌شود بیشتر به تلاوت قرآن ادامه دهم و ان شاالله عامل به این کلام نورانی هم باشم. در قرآن نکات علمی، اخلاقی و احکامی بسیاری ذکر شده که همین باعث درک بهتر درس و نگهدارنده از گناه و موفقیت در زندگی می شود. اصولا انس با قرآن موجب کاهش ناامیدی و نگرانی است و در پرتو آرامش روحی و روانی، فضای مناسبی به کمک و یاری انسان می آید، جاده را برایش هموار می سازد ، دست انسان را می گیرد و هدایتش می کند. چنانکه در سوره مبارکه اسراء آمده است: إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا(قطعا اين قرآن به [آيينى] كه خود پايدارتر است راه مى ‏نمايد و به آن مؤمنانى كه كارهاى شايسته مى كنند مژده مى‏ دهد كه پاداشى بزرگ برايشان خواهد بود) آیات فراوانی انسان را به صبر و استقامت در برابر فشارهای گوناگون روحی و جسمی، فردی و اجتماعی توصیه می کند.
6--همنشینی با قرآن چه تأثیری بر دانش و یافته های علمی انسان دارد؟
قرآن برای همه امور زندگی انسان پیام دارد؛ خود می گوید: وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِكُلِّ شَيْءٍ ؛ ما قرآن را که برای هر چیز بیانی است بر تو نازل کردیم. در جای دیگر می گوید: مَا فَرَّطْنَا فِي الْكِتَابِ مِنْ شَيْءٍ ؛ما هیچ چیز را در این کتاب فروگذار نکردیم. از آن جا که قرآن، مشعل نور و کتاب هدایت است، پرتو نورش را تا آن جا که می خواهد هدایت کند، می تاباند. البته این به آن معنا نیست که ما از قرآن انتظار داشته باشیم راه هواپیماسازی یا کشف بیماری های سخت و ساختن موشک های قاره پیما را نیز آموزش دهد، زیرا قرآن، کتاب آموزش هواپیماسازی یا موشک سازی و یا... نیست، اما در همه این زمینه ها حرف هایی برای گفتن دارد. اولین سوره اش انسان ها را به خواندن دعوت می کند: اقرأ باسم ربک.
گرفتاری بزرگ انسان امروز، نداشتن و یا ساختن سلاح های پیشرفته نیست؛ گرفتاری بزرگ او آن است که نمی داند از این ابزارها چگونه استفاده کند. قرآن راه درست استفاده کردن از همه امکانات و ابزار زندگی را به انسان می آموزد. به او می آموزد که با کشف آهن، آن را در راه منافع مردم به کار گیرد: وَأَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ؛ ما آهن را آفریدیم که در آن نیروی سخت و منافعی برای مردم وجود دارد، نه در راه نابودی و کشتار آنان: وَلَا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ...؛ و کسی را که خداوند کشتن آن را حرام شمرده نکشید.
اگر از آغاز تا پایان به آیات و سوره های قرآن نظری بیفکنیم، خواهیم دید که قرآن، بهترین شیوه ها را برای زندگی دنیایی همراه با سعادت به انسان ها نشان داده است. زندگی همراه با عزت، سربلندی، برادری و بزرگواری، نه همراه با ظلم و بیداد و ستم.ان شالله که بنوانیم با تدبروتفکر درآیات قران به مدارج علمی بالایی برسیم.
7-چه توصیه ای به جوانان و همدانشگاهی های خودتان دارید؟
حقیر کوچکتر از آنم که بخواهم به کسی توصیه ای داشته باشم اما طبق فرموده ی مقام معظم رهبری حفظه الله حتماً قرآن بخوانید؛ هر روز، ولو کم، ولو روزی چند آیه بعضی از دوستان از بنده سوال می کنند که حضور در جلسات و محافل قرآنی لطمه ای به درس خواندن وارد نمی کند؟ باید بگویم که اشتباه می کنید اتفاقاً باعث درک بهتر درس و مفاهیم علمی می شود. از خداى متعال بایستى کمک خواست، باید استغاثه کرد، باید به قرآن و دعا و تضرع پناه برد. توصیه دیگر اینکه همانطور که در بسیاری از آیات قران هم آمده؛ احترام به پدر و مادر و خواندن نماز بسیار دقت داشته باشیم و این دو نکته بسیار مهم را در زندگی به کار گیریم تاان شالله با توکل بر خداوند به موفقیت های بزرگی دست یابیم. با آرزوی موفقیت برای همه برادران و هم دانشگاهیان عزیزم.
8-اگر برنامه خاصی در حوزه قرآنی برای آینده نیز دارید بفرمائید.
ان شاالله بتوانم آموزه های قرآنی را در زندگی ام به کار گیرم و با تفکر و تدبر آیات قران را تلاوت کنم و افتخارات بیشتری در عرصه ی کشوری و بین المللی کسب نمایم.
از اینکه وقتتان را در اختیار مان قرار دادید سپاسگزاریم.

آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035