پیام آموزشکده دامپزشکی دانشگاه اردکان به مناسبت روز ملی دامپزشکی
تاریخ : دوشنبه 13 مهر 1394 ساعت 15:55 | تعداد بازدید : 1402
14 مهرماه در تقویم کشورمان به نام روز ملی دامپزشکی نامگذاری شده است.به همین مناسبت عوامل دانشکده دامپزشکی دانشگاه اردکان(به عنوان تنها آموزشکده دامپزشکی استانهای مرکز کشور) پیامی صادر کردند.در این پیام آمده است:
دامپزشكی صرفا به معنای درمان یك بیماری در دام نیست، بلکه این رشته نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد و با فقدان دامپزشكی، بدون شك بخشی از سلامت جامعه به خطر خواهد افتاد.  یكی از فعالیت‌های مهم دامپزشكی در جهت ارتقای بهداشت عمومی، كنترل بهداشتی فرآورده‌های خام دامی است كه این كنترل در تمام مراحل پرورش و كشتار دام و مرحله عرضه و مصرف فرآورده دامی با نظارت و اقدامات بهداشتی صورت می‌گیرد. با توجه به اینكه حدود نیمی از عوامل بیماری زا در انسان ناشی از عوامل ایجاد بیماری‌های مشترك بین انسان و دام است، ضروری است رویكرد "دامپزشكی در خدمت سلامت جامعه" به عنوان یك شعار جدی مورد توجه قرار گیرد. حدود 49 درصد از بیماری های موجود در جهان بین انسان و دام مشترك است كه با برنامه مدون برای واكسیناسیون دام ها، معدوم كردن دام های بیمار و نیز كنترل مرزهای جغرافیایی می‌توان تا حد زیادی از شیوع این نوع بیماری‌ها جلوگیری كرد. از جمله بیماری‌های مشترك بین انسان و دام، تب مالت ، سل، هاری، مشمشه (بیماری مشترك بین انسان و اسب)، تب خونریزی‌دهنده كریمه كنگو و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.
دامپزشکی حرفه ای است که با سلامت مردم سروکار دارد و شاید بتوان ادعا کرد نقش سازمان دامپزشکی کشور به دلیل اهمیت مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام در جمعیت دامی و نیز پیشگیری از بیماری های غذازاد ناشی از مصرف فرآورده های دامی حتی بیشتر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

آدرس : اردکان - بلوار آیت الله خاتمی(ره) - دانشگاه اردکان - کدپستی : 95491-89518 فکس:32248384-035